Gribi justies priecīgāk? Pasmaidi!

Komentēt

Psihologi apstiprina – tas tik tiešām strādā.

Droši vien katrs dzīves laikā vismaz vienreiz ir dzirdējis ieteikumu pasmaidīt dienā, kad garastāvoklis nav no tiem labākajiem. Pirmā reakcija parasti ir vēlme ievilkt šiem ieteicējiem ar kādu smagu priekšmetu, vai vismaz aizsūtīt labi tālu (nereti – tālāk par 3 mājām). Tomēr izrādās, ka, iespējams, šiem cilvēkiem ir zināma taisnība, un ieteikums tiešām strādā. 

ASV Tenesī universitātes sociālās psiholoģijas pētnieki skaidro, ka šī it kā pašsaprotamā lieta psihologu vidū bijusi norakstīta vairāk kā 100 gadus, tāpat kā uzskats, ka vari sajusties nopietnāks, ja sarauc pieri. Iepriekš veikti pētījumi liecināja, ka sejas izteiksme neatstāj nekādu iespaidu uz emocijām. Tomēr jautājums nezaudēja savu aktualitāti, kā ikviena tautas gudrība, kurai cilvēki nebeidz un nebeidz ticēt. Tad nu pētnieki ķērās pie visiem pieejamajiem datiem kopš 1970-jiem gadiem, kas ievākti 138 pētījumos. Kopā šie pētījumi aptver 11 000 cilvēku visā pasaulē. Diezgan forši – 11 000 cilvēku ir smaidījuši zinātnes vārdā.

Secinājums: sejas izteiksme tomēr spēj ietekmēt to, kā jūtamies, lai arī efekts nav liels. Smaidīšana padara mūs priecīgākus, nopietna sejas izteiksme – dusmīgākus, bet skumjās saraukta seja dara mūs bēdīgākus.

Zinātnieki gan piebilst, ka ar smaidīšanu vien nepietiks, lai, piemēram, atbrīvotos no depresijas. “Mūsuprāt, ar smaidu nevar sasniegt laimi, tomēr šie secinājumi ir aizraujoši, jo ļauj ieskatīties tajā, kā prāts un ķermenis sadarbojas emociju pieredzes radīšanā. Mums vēl daudz jāuzzina par to, kā emocijas strādā, tomēr ar šo pētījum esam mazliet pietuvojušies sapratnei” – tā autori.

Šādu ideju atbalsta arī ārsti, apgalvojot, ka smaidīšana liek ķermenim izstrādāt prieku raisošos un stresu mazinošus hormonus dopamīnu un serotonīnu – šo vielu trūkums var radīt depresiju un agresiju. Turklāt der arī mākslīgi “izspiesti” smaidi vai pat vienkārši nespēja saraukt seju – Velsas universitāte reiz veica pētījumu, kurā noskaidroja, ka cilvēki, kuri nevar saraukt seju botoksa injekciju dēļ, kopumā ir laimīgāki par tiem, kuri to spēj.

Tīri fizioloģiski smaidīšana palīdz imunikātei, padara ķermeni izturīgāku par stresu, pazemina asinsspiedienu un vispār nāk par labu veselībai. Kas netiešā veidā noteikti arī dara smaidītāju priecīgāku – ir viegli priecāties, ja nekas nekaiš. Lai to sasniegtu, jāsmaida gan ir pa īstam, tas ir, arī ar acīm, nevis tikai paceļot mutes kaktiņus, kā to reizēm mēdzam darīt pieklājības dēļ.

Avoti: 1, 2, 3, 4

Starp citu smaidīšana, līdzīgi žāvām, ir lipīga. Tāpēc, ja gribi kādam uzlabot dienu un likt justies labāk – uzsmaidi! Tas taču ir forši arī bez zinātniskiem iemesliem.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru