16 pazīmes, kā atpazīt karstuma un saules dūrienu. Esi uzmanīgs!

Komentēt

Karstā vasara liek būt piesardzīgam.

Izskatās, ka karstās vasaras ir ieradušās uz palikšanu. Tas iepriecina karstummīļus, tomēr Latvijas iedzīvotāju vidū gana daudz ir arī tādu cilvēku, kuriem karstums šķiet neizturams. Un tas nav velti – karstums nereti rada daudz vairāk veselības problēmu nekā sals, turklāt, gadās arī tiem, kam karstums patīk. Kā pārdzīvot vasaru bez karstuma dūriena?

Iesākumā īss skaidrojums par to, kas ir karstuma un kas – saules dūriens. Faktiski tas ir gandrīz viens un tas pats, reizēm ārsti pat īpaši tos neizšķir. Abos gadījumos notiek kritiska organisma pārkaršana. Tomēr karstuma dūriens var notikt bez saules – piemēram, tad, ja ilgi jāuzturas karstās, neventilētās telpās. Saules dūriena specifika, savukārt, ir paplašināti galvas smadzeņu asinsvadi, kas rodas tiešā saules staru ietekmē, ja atrodies saulē ar neapsegtu galvu. 

Normāli ir tā, ka organisms izmanto vielmaiņas procesus, lai dzesētu organismu. Reizēm tomēr tas ar karstumu vairs netiek galā – vai nu trūkst šķidruma, vai vides temperatūra ir par karstu, vai arī pie vainas kādas slimības. Ļoti bīstama ir fiziska slodze karstumā – tas ir veids, kā var ļoti strauji, vienkārši izsakoties, “uzkārt sistēmu”, jo organisms jau ļoti smagi strādā, lai visu atdzesētu. Jo temperatūra virs 40 grādiem ir bīstama dzīvības procesiem. Tikpat bīstama ir arī alkohola lietošana

Tāpēc jebkurš no abiem dūrieniem ir ļoti bīstams. Labākajā gadījumā būs drusku jāpamokās ar slktu dūšu un galvassāpēm, sliktākajā var draudēt pat nāvējošs iznākums – sākas smadzeņu tūska līdz pat asinsizplūdumam jeb insultam, tiek bojāti iekšējie orgāni. Tāpēc, saskaroties ar kādu no dūrienu simptomiem, jāizsauc NMP dienests sev vai draugam un jāsniedz pirmā palīdzība, ja cietušais ir tavs biedrs. 

 1. Siltuma un saules dūrienu simptomi:
 2. Paaugstināta ķermeņa temperatūra
 3. Slikta dūša un vemšana
 4. Lielas slāpes
 5. Pēkšņs vājums un nespēks, kas “gāž no kājām”
 6. Miegainība, apjukums un vispārēji neadekvāta reakcija
 7. Neskaidra runa
 8. Nervozs uzbudinājums
 9. Auksti sviedri un auksta, zilgani bāla āda
 10. Dažreiz aukstu sviedru vietā ir svīšanas trūkums un sārta, sausa, sakarsusi āda
 11. Paplašinātas acu zīlītes
 12. Cietušajam trūkst elpas
 13. Stipras galvas sāpes un / vai galvas reiboņi
 14. “Melns gar acīm” jeb aptumšota redze
 15. Vājš un straujš pulss (normāls pulss ir 60-90 sitienu minūtē)
 16. Ja ir ļoti slikti, cietušajam var sākties halucinācijas, krampji, samaņas zudums vai pat koma.

Visi simtpomi īpaši jāņem vērā zīdaiņu un mazu bērnu gadījumā, jo viņu termoregulācija vēl nav stabila un pārkaršana var notikt ļoti ātri! Arī senioru spēja pārciest augstas temperatūras ir samazināta, tāpēc, lūdzu, pieskati arī vecvecākus un sirmo kaimiņu! Riska grupā ir arī ļoti apaļīgi cilvēki, neizgulējušies cilvēki (sveiciens gandrīz visiem lasītājiem!), cilvēki ar paaugstunātu asinsspiedienu, pretalerģijas zāļu lietotāji un tie, kam pagātnē jau ir bijuši karstuma vai saules dūrieni. Lūdzu, esiet uzmanīgi!

Bet ko darīt ar biedru, kuru acīmredzami piemeklējis karstuma dūriens?

 • Vissvarīgākais – uzreiz novieto cilvēku kādā vēsākā, ēnainā vietā, un izsauc NMP. Kamēr ekipāža brauks, ķeries pie pārējiem punktiem.
 • Atpogā un novelc apģērbu krūšu kurvja rajonā – šis nav īstais brīdis domāt par pieklājību, ja cietušajam ir ļoti slikti.
 • Ja vien tas iespējams, novieto cietušajam uz pieres un zem kakla vēsu, mitru dvieli. Ja mitri dvieļi pieejami lielā daudzumā, vari novietot tos arī pie pulsa vietām – plaukstas pamatnes, locītavām, ceļu aizmugurēm, cirkšņiem, padusēm, pēdām un potītēm. Var arī cilvēku pilnībā ietīt aukstā, slapjā palagā.
 • Nekādā gadījumā nelej cietušajam virsū aukstu ūdeni – kontrasta šoks ir ļoti liels un var visu padarīt tikai sliktāku!
 • Dod cietušajam dzert daudz ūdens vai jebkādu negāzētu dzērienu, kas pieejams. Tīrs ūdens ir vislabākais, taču arī nedaudz cukura būs okei, tāpēc, ja pie rokas ir tikai sula –derēs.
 • Paliec pie biedra, līdz ierodas NMP dienests.

Te vēl skaidrojošs video:

 

Uzmani sevi un citus, lai šī karstā vasara būtu patīkamu atmiņu, nevis slimnīcas ainu pilna!

Avoti: 1, 2, 3.  


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru