20 lietas, kuras tavs zobārsts gribētu, lai zini

Komentēt

Dažas noderīgas patiesības par zobu diegu, bērnu veselību un to, kad jāiet pie zobārsta.

1. Tu zobārstu neapmeklē pietiekami bieži.

Tu zobārstu neapmeklē pietiekami bieži.
Padoms, ka šis ārsts jāapmeklē divas reizes gadā ir domāts tikai tiem, kuru smaganu veselība ir perfektā stāvoklī. Diemžel lielākajai daļai tā nav.
Komentēt

2. Tu aizmirsti rūpīgi tīrīt visu.

Tu aizmirsti rūpīgi tīrīt visu.
Visbiežāk priekšējie zobi ir kārtīgi aprūpēti un tīrīti, kamēr tālākie tiek atstāti novārtā - ir redzams, ka cilvēki tos netīra tik kārtīgi, un tas rada daudz problēmu.
Komentēt

3. Negaidi, līdz zobārsts pateiks, ka jālieto zobu diegs.

Negaidi, līdz zobārsts pateiks, ka jālieto zobu diegs.
Tajā brīdī bojājumi jau ir nodarīti un nav garantijas, ka visu varēsi vērst par labu, pēkšņi sākot lietot zobu diegu. Sāc šodien.
Komentēt

4. Ir pareizs un nepareizs veids, kā tīrīt zobus ar zobu diegu.

Ir pareizs un nepareizs veids, kā tīrīt zobus ar zobu diegu.
Nepareizi: diegu ieliekot starp zobiem, pāris reizes asi pakustinot uz augšu un uz leju. Tas nepalīdz kārtīgi notīrīt aplikumu, turklāt var bojāt smaganas, radīt to uzpampšanu.
Pareizi: ar diegu it kā aptin zobu un vienlaicīgi tīri divas tā puses.
Komentēt

5. Tu esi pārāk steidzīgs.

Tu esi pārāk steidzīgs.
Saprotams, ka ikdiena daudziem paiet lielā skrējienā, taču tas nenozīmē, ka no ta būtu jācieš zobiem. Būtu labi, ja tīrīšanai veltītu vismaz piecas minūtes. Pēc tam - pāris minūtes ar zobu diegu.
Komentēt

6. Zobārsts zina, ka tu pīpē.

Zobārsts zina, ka tu pīpē.
Lai kā tu censtos to noslēpt ar košļeni vai mutes atsvaidzinātaju pirms ārsta apmeklējuma, viņš tāpat visu jutīs un zinās - aromāts iesūdzas dziļi mutes audos. To nav tik viegli nomaskēt, taču ir viegli sajust kādam, kas darbojas tavā mutes dobumā.
Komentēt

7. Cīņā ar sliktu elpu nepietiek ar to, ka tīri zobus.

Cīņā ar sliktu elpu nepietiek ar to, ka tīri zobus.
Zobu tīrīšanas procesā netiec tik dziļi, lai piekļūtu vietai, no kuras rodas sliktās elpas cēloņi. Lai nebūtu sliktās elpas, katru dienu jālieto zobu diegs un jāapmeklē higiēnists vairākas reizes gadā. Ja arī tas nepalīdz, sliktās elpas cēlonis jāmeklē uzturā vai ar citu orgānu saistītās veselības problēmās.
Komentēt

8. Skalošanas līdzeklis brīnumus nedara.

Skalošanas līdzeklis brīnumus nedara.
Jā, tas dos svaigu aromātu uz apmēram pusstundu, taču principā tas vienkārši padara tavu muti sausu un pēc brīža sliktā elpa jau var būt atpakaļ.
Komentēt

9. Ja to vēl neesi izdarījis, iegādājies elektrisko zobu birsti!

Ja to vēl neesi izdarījis, iegādājies elektrisko zobu birsti!
Tā paveic daudz vairāk nekā parastā zobu birste, pietuvinot tīrīšanu tai, ko saņem pie higiēnista - tāpēc ir vērts ieguldīt šajā precē.
Komentēt

10. Par bērna bojātajiem zobiem atbildīgi ir vecāki.

Par bērna bojātajiem zobiem atbildīgi ir vecāki.
Vecāku pienākums ir pieskatīt un nodrošināt, ka bērna zobi tiek tīrīti regulāri un rūpīgi. Citādāk vari būt drošs, ka pie bērna zobu problēmām pārsvarā tiek vainoti tieši un tikai vecāki.
Komentēt

11. Vecāku mutes dobuma problēmas var skart arī bērnu.

Vecāku mutes dobuma problēmas var skart arī bērnu.
Baktērijas, kuras izraisa caurumu veidošanos zobā, var tikt pārnēsātas ar siekalām. Ja vecākiem ir mutes dobuma veselības problēmas un ēdienreizē ar bērnu tiek izmantoti vieni un tie paši ēšanas piederumi, tas pakļauj bērnu riskam.
Komentēt

12. Nenovērtē piena zobus pārāk zemu.

Nenovērtē piena zobus pārāk zemu.
Zobārstiem bieži jārauj ārā bērna piena zobi nevis tādēļ, ka tie kustas, bet tāpēc, ka tie ir bojāti. Ir kļūdaini domāt, ka tas nekas, ka bojājas piena zobi, jo tie tāpat tiks rauti ārā - ja tos izrauj priekšlaicīgi, pirms tie sākuši kustēties, īstie zobi sāk "spiesties" uz šo brīvo vietu, un tas var radīt ortodontijas problēmas.
Komentēt

13. Cukurotie, gāzētie dzērieni ir vienkārši briesmīgi tavu zobu veselībai.

Cukurotie, gāzētie dzērieni ir vienkārši briesmīgi tavu zobu veselībai.
Tas, ka tie vienkārši nav labi zobiem, būtu maigi un aplami teikts. Ja vēlies veselus zobus, aizmirsti par cukurotajiem, ķīmiskajiem dzērieniem.
Komentēt

14. Galvassāpes bieži var likvidēt, salabojot zobus.

Galvassāpes bieži var likvidēt, salabojot zobus.
Nereti galva sāp tāpēc, ka zobi ir nepareizi izkārtojušies, spiež viens otru vai kā citādi rada sāpīgu spiedienu. Iespējams, ortodonts var tev palīdzēt atbrīvoties no galvassāpēm.
Komentēt

15. Zobu problēmas var norādīt uz kādu slimību.

Zobu problēmas var norādīt uz kādu slimību.
Tā kā nereti zobārsts var pamanīt citas veselības problēmas un to risku, tiešām neatliec vizīti. Piemēram, smaganu asiņošana un citas mutes dobuma bojājumu pazīmes nereti norāda uz diabētu. Piezvani savam zobārstam.
Komentēt

16. Neaizraujies ar zobu balināšanu.

Neaizraujies ar zobu balināšanu.
Ja zobus balināsi pārāk bieži, tas sabojās zobu emaliju. Beigās tie kļūs pavisam trausli un ne tajā tonī, kuru vēlējies.
Komentēt

17. Tu vari novērst nepatīkamo zobakmens skrāpēšanu.

Tu vari novērst nepatīkamo zobakmens skrāpēšanu.
Zobakmens ir laika gaitā sakrājies un sacietējis aplikums. Ja tev nepatīk, ka tas veidojas un nepatīk, kad higiēnists to skrāpē nost, vienmēr kārtīgi iztīri zobus no visām pusēm - lai aplikums nekur neuzkrātos.
Komentēt

18. Ēšana visas dienas garumā un ilga dzērienu dzeršana ir kaitīga zobiem.

Ēšana visas dienas garumā un ilga dzērienu dzeršana ir kaitīga zobiem.
Tāpēc, ka katru reizi, kad ēd, veidojas labvēlīga vide baktērijām, kuras var veidot caurumus. Nav pareizi visas dienas garumā kaut ko uzkost un našķoties - mēģini pieturēties pie noteikta ēdienreižu skaita. Kā arī, zobiem kaitē arī dzēriena malkošana pus dienas garumā - pareizāk ir to izdzert 30 minūšu laikā un tad pāriet uz ūdeni. Tas jādara tāpēc, lai zobiem būtu atelpa no maltītēm un baktērijām labvēlīgās vides.
Komentēt

19. Neignorē smaganu asiņošanu.

Neignorē smaganu asiņošanu.
Ir nepareizi domāt, ka tas ir pilnīgi normāli, ja tīrot zobus asiņo smaganas. Tas var norādīt uz infekciju vai iekaisumu, tāpēc par šādu problēmu drošības labad vērsies pie zobārsta.
Komentēt

20. Ja tev nekas nesāp, tas nenozīmē, ka ar zobiem viss kārtībā.

Ja tev nekas nesāp, tas nenozīmē, ka ar zobiem viss kārtībā.
Tāpēc, ka diemžēl daudzos gadījumos sāpes parādās tikai tad, kad bojājums jau ir aizgājis ļoti tālu. Nepaļaujies uz sāpju neesamību un atceries regulāri apmeklēt zobārstu. Iesakām piezvanīt jau šodien!
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru