Brazīlijas ciematā atrodas Latvijas Brīvības pieminekļa kopija un tam ir labs iemesls

5 komentāri

Latvieši šajā pilsētiņā satiekami gan mūsdienās, gan daudz daudz senāk.

Mazā Brazīlijas ciematā Vārpā atrodas latviešiem kaut kas ļoti atpazīstams - tā ir Brīvības pieminekļa kopija, kuru šim apgabalam 2015. gadā uzdāvināja Latvijas valdība. Tu, iespējams, domāsi: "Kāpēc Brazīlijā jāuzstāda Latvijas pieminekļa kopija?" Izrādās, ka vēsture aiz šādas rīcības ir visai iespaidīga.

piemineklis.jpg
Facebook/Roaming Round Riga

Kā latviešu baptisti iekaroja Brazīlijas ciemu

1930tajos un 40tajos gados Vārpā bija 2000 iedzīvotāju un visi no tiem bija latvieši, kuri aizbrauca no valsts 1922. gadā.

Latviešu baptisti šajā periodā piedzīvoja tādu kā “garīgo atdzimšanu”. Ceļojošie priesteri pārliecināja draudzes bēgt no Eiropas. Draudzes locekļus pierunāt bija visai viegli, tāpēc veselas grupas gatavojās aizbraukšanai, pārdodot vai ziedojot īpašumus un pat privātās mantas, jo vieglākas kravas atviegloja Atlantijas okeāna šķērsošanu.

brazilija1.jpg
tradicijas.blogspot.com

Ierīkojot apmetnes vietu mežā, kas atradās dziļi Sanpaulu, imigranti ar lielām pūlēm iztīrīja nesakoptos džungļus, uzcēla nometni un turpat sāka veidot jaunu komūnu. 30to gadu vidū Vārpa strauji kļuva par dominējošo kultūras un ekonomikas centru reģionā. Šis mazais ciems parādīja savas spēcīgākās puses arī piena un mājputnu gaļas ražošanā. Paralēli visām šīm lietām latvieši darbojās vienīgajā kokzāģētavā visā plašajā apgabalā, kā arī demonstrēja labas inženierijas spējas, būvējot aizsprostus un mazus tiltus. Ekonomiskais kooperatīvs “Latvia” nodarbojās ar tirzniecību vietējos tirgos un attālākos Sanpaulu reģionos.

Tomēr līdz 1950tajiem gadiem Vārpas augsne atklāja savu “smilšaino raksturu” un pēc 20 ilgiem audzēšanas gadiem viss auglīgais apgabals, kas palika pāri no neapstrādātā meža, vairs nebija lietojams. Nedaudz vēlāk smilšainā augsne sāka apgrūtināt arī efektīvu transporta tīkla izveidi.


Vērts izlasīt
Komentāri