20 cilvēki un izgudrojumi, kuriem šogad aprit 100 gadi

1 komentārs

1918. gadā notika daudz kas nozīmīgs gan pie mums, gan citur pasaulē - Latvijas jubilejai pievienojas daudzas citas.

1. Latvijas pirmā pastmarka

Latvijas pirmā pastmarka filatelija.lv
Tā tika nodrukāta 1918. gada 17. decembrī uz nepabeigta un novecojuša vācu armijas ģenerālštāba karšu papīra, kas bija ļoti kvalitatīvs. Mākslinieks - Ansis Cīrulis. Šādu pastmarku izdeva līdz 1921. gadam. 
Komentēt

2. Nelsons Mandela

Nelsons Mandela
Mandela bija Dienvidāfrikas prezidents no 1994. līdz 1999. gadam; pirmais valsts prezidents, kas ievēlēts vienlīdzīgās demokrātiskās vēlēšanās. Savas dzīves laikā Mandela saņēma vairāk kā 250 apbalvojumu, tai skaitā Nobela Miera prēmiju 1993. gadā.
Komentēt

3. Hilda Žīgure

Hilda Žīgure
Latviešu aktrise, viena no Latvijas Leļļu teātra dibinātājām; strādājusi tajā līdz 1986. gadam. 1967. gadā saņēmusi Latvijas PSR Nopelniem bagātās skatuves mākslinieces goda nosaukumu.
Komentēt

4. Veiksmes cepums

Veiksmes cepums
Ķīniešu imigrants Devids Jungs (David Jung), kurš dzīvoja Losandželosā un dibināja Honkongas Nūdeļu kompāniju, radīja šos cepumus, lai iepriecinātu nabadzīgos iedzīvotājus. Viņš tiem par brīvu dalīja šos gardumus ar jauku un iedvesmojošu novēlējumu.
Komentēt

5. Oskars Perro

Oskars Perro
Viņš bija latviešu literāts un karavīrs, sarakstīja daudz grāmatu par 2. pasaules karu. Par Holmas cietokšņa aizstāvības kaujā izrādīto varonību kļuva par pirmo latvieti 2. pasaules kara laikā, kuru apbalvo ar 2. šķiras dzelzs krustu. 
Komentēt

6. Warner Bros. Pictures

Warner Bros. Pictures
Viena no slavenākajām ASV filmu studijām tika dibināta 1918. gadā. Tā radījusi neskaitāmi daudz multfilmu un kino filmu, kā arī seriālu.
Komentēt

7. Elmārs Bauris

Elmārs Bauris
Bauris ir bijušais latviešu hokejists, centra uzbrucējs. Rīgas LSB komandā viņš debitēja 19 gadu vecumā, kad, spēlējot ar vienu slidu un vienu zābaku ar daiļslidošanas asmeni, guva divus vārtus. Desmit sezonas aizvadīja Rīgas "Dinamo" (vēlāk Rīgas "Daugava") komandā PSRS čempionātos.
1 komentārs

8. Iepirkumu maiss ar rokturiem

Iepirkumu maiss ar rokturiem
Jā, šī ikdienas prece tika izgudrota pirms 100 gadiem un netika patentēta līdz pat 1929. gadam.
Komentēt

9. Eduards Rozenštrauhs

Eduards Rozenštrauhs
Rozenštrauhs bija latviešu mūziķis un dziesmu autors. Viena no viņa populārākajām dziesmām bija "Zilais lakatiņš".
Komentēt

10. Baltijas valstu neatkarība

Baltijas valstu neatkarība
1918. gadā neatkarību pasludināja vispirms Lietuva 16. februārī, tad Igaunija 24. februārī un 18. novembrī Latvija.
Komentēt

11. Mavriks Vulfsons

Mavriks Vulfsons
Vulfsons bija Latvijas žurnālists, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un politiķis. Latvijas Republikas Augstākās Padomes Ārlietu komisijas priekšsēdētājs no 1990 līdz 1991. gadam, Latvijas Ārlietu ministrijas speciālo uzdevumu vēstnieks 1991. gadā. 
Komentēt

12. Lielbritānijas sieviešu tiesības balsot

Lielbritānijas sieviešu tiesības balsot
Šīs tiesības Lielbritānijas iedzīvotājas ieguva pirms 100 gadiem.
Komentēt

13. Hermanis Brauns

Hermanis Brauns
Šo vārdu noteikti esi dzirdējis saistībā ar Hermaņa Brauna fondu - mūzikas aģentūru. Brauns bija latviešu un padomju pianists un pedagogs, aktīvi darbojies kā koncertmeistars.
Komentēt

14. Pirmā Tarzāna filma

Pirmā Tarzāna filma
"Tarzāns no pērtiķiem" bija pirmā Tarzāna sērijas filma.
Komentēt

15. Vera Selga

Vera Selga
Vera Selga bija latviešu aktrise. No 1944. līdz 1993. gadam strādājusi Nacionālajā teātrī. Filmējusies tādās filmās kā "Vella kalpi", "Zobena ēnā", "Svešs gadījums" un "Šāviens mežā".
Komentēt

16. Vasaras laiks ASV

Vasaras laiks ASV
ASV ieviesa vasaras laiku - pulksteņa pārgriešanu divas reizes gadā.
Komentēt

17. Voldemārs Šmits

Voldemārs Šmits
Viņš bija viens no talantīgākajiem Latvijas basketbola izlases spēlētājiem 20. gs. 30. gadu beigās. Valstsvienības sastāvā kļuva par Eiropas vicečempionu (1939. gadā, izcīnot sudrabu), bija slavens ar “Šmita āķi” – groza guvumu ar vienu roku.
Komentēt

18. Reinis Zusters

Reinis Zusters
Reinis Zusters bija latviešu gleznotājs un arhitekts. 1952. gadā Zusters ieguva arhitekta projektētāja grādu. Viņš ir veidojis projektus vairākām ēkām Sidnejā. Tāpat ir nodarbojies ar ainavu, pilsētas skatu un portretu glezniecību. 1988. gadā saņēmis Pasaules brīvo latviešu apvienības KF prēmiju. 1994. gadā saņēmis Austrālijas ordeņa medaļu. 
Komentēt

19. Panasonic

Panasonic
Šis elektronikas uzņēmums (ar japāņu nosaukumu Panasonikku Kabushiki kaisha) tika dibināts Osakā, Japānā.
Komentēt

20. Paulīne Kļaviņa

Paulīne Kļaviņa
Paulīne bija lībiešu kultūras darbiniece, dzejniece un tulkotāja. Viena no lībiešu folkloras grupas "Līvlist" dibinātājām. Savākusi lībiešu sadzīves priekšmetu kolekciju, kas mūsdienās atrodas Brīvdabas muzejā.
Komentēt

Vērts izlasīt
Komentāri