20 lietas, kuras jāizstāsta bērniem par Atmodas laiku

45 komentāri

Jaunākā no Latvijas simtgades filmu programmas kinolentēm ir ģimenes filma par 1989. gada vasaru. Stāsts veidots uz Atmodas laiku fona - četras meitenes savā vaļā pavada vasaru ārpus Rīgas, pārdzīvojot šo trauksmaino laiku bez pieaugušo uzraudzības.

Lai Paradīze 89 būtu ne vien skaista izklaide, bet arī vērtīgi pavadīts laiks kopā ar ģimeni, vecāki ir aicināti gan pēc, gan pirms noskatīšanās stāstīt bērniem savas atmiņas, skaidrot filmā redzētu un uzsākt sarunu par vēsturiski nozīmīgiem notikumiem un, protams, arī par ikdienišķākām lietām. Te būs 20 idejas sarunu tematiem!

1. Par obligāto dienestu.

Par obligāto dienestu.
Gandrīz katram ģimenē, kaimiņos, rados vai draugos bija zināms kāds jauns vīrietis, kurš slēpās no obligātā dienesta. Nereti mazdēli dzīvoja pie vecmāmiņām vai citiem radiem laukos vai dzīvokļos, kuros nebija pierakstīti. Ja tavā mājvietā mitinājās kāds bēglis, pat bērni tika instruēti nelaist nevienu pa durvīm iekšā, neatbildēt uz miliču jautājumiem un svešiniekiem pa telefonu nestāstīt, kas patiesībā tur dzīvo.
5 komentāri

2. Drosme iestāties pret varu.

Drosme iestāties pret varu.
Mūsdienās esam pieraduši, ka cilvēki var aprunāt valdību, rakstīt par to presē un iet pat piketos - tā ir vārda brīvība. Taču padomju laikos teikt kaut ko sliktu par valsti vai tās pārvaldi bija aizliegts. Savukārt cilvēkus, kas to darīja, sauca par disidentiem. Viņus vajāja un sodīja.
2 komentāri

3. Mēs bijām eko!

Mēs bijām eko!
Padomju laikos bija līdzīga tendence kā mūsdienās - cilvēki gāja uz veikalu paši ar savām iepirkumu somām un maisiņiem. Ne tāpēc, lai saudzētu dabu, bet gan tāpēc, ka plastmasas maisiņi bija retums - ja pie tādiem tika, nekad nemeta ārā, mazgāja vairākas reizes un izmantoja vēl ilgi. Tā kā modē bija dažāda veida tīklveida tašas, tās tika iesauktas par tīkliņiem. Starp citu, daudzi pieaugušie vēl joprojām iepirkumu maisiņus sauc par tīkliņiem.
2 komentāri

4. Bērnības garša.

Bērnības garša.
Šādas cisternas bija ļoti iecienītas Padomju Savienībā - no tām tirgoja kvasu - atspirdzinošu dzērienu, kas garšoja visu paaudžu pārstāvjiem. Lai arī klīda baumas, ka cisternas esot netīras un tolaik nebija tāda Pārtikas un veterinārā dienesta, kas to varētu pārbaudīt, tomēr visi to dzēra tik un tā.
3 komentāri

5. Astoņdesmito gadu tehnoloģijas.

Astoņdesmito gadu tehnoloģijas.
Šis bija liels dārgums! Magnetolā atskaņojamajās kasetēs varēja ierakstīt 60 līdz 180 minūtes mūzikas, tā spēlēja tikai uz priekšu, bet, ja vēlējies paklausīties citu dziesmu, kasete bija jāpārtin uz konkrēto minūti. Magnetola bija īpaši jauka lieta, jo uz tās kasetē varēja ierakstīt dziesmas no radio, lai paklausītos vēlāk.
Komentēt

6. Ne visu varēja nopirkt veikalos.

Ne visu varēja nopirkt veikalos.
Bieži vien nepietika pārtikas vai citu preču, ko pārdot veikalos, bet, ja kaut kas pārādījās, to izpirka ļoti ātri. Tāpēc arī stāsti par milzīgajām rindām padomju laikos - ja kādā veikalā pieveda deficīta preces, visi uzreiz metās tās izpirkt.
1 komentārs

7. Tolaik bija cita nauda.

Tolaik bija cita nauda.
Padomju laikos visā Padomju Savienībā bija viena naudas vienība - rubļi un kapeikas. Tikai pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas teritorijā tika ieviesta sava nauda - lati.
Komentēt

8. Veco laiku brīnumlīdzekļi.

Veco laiku brīnumlīdzekļi.
Liels vai mazs, visi zināja, ka satraukumu ārstē ļoti vienkāršs līdzeklis - ūdens ar cukuru. Starp citu, ar šo pašu varēja izdarīt vēl vienu labu lietu - cukurūdeni sievietes izmantoja kā matu lakas aizstājēju, jo, tam sacietējot, tas lieliski nofiksēja frizūru.
3 komentāri

9. Praktiskums vai māņticība?

Praktiskums vai māņticība?
Pastāvēja tāda tradīcija, ka neieslēgts televizors noteikti ir jāapklāj ar kādu tautisku sagšu, tamborētu sedziņu vai galdautu. Daļēji to darīja, lai TV neapputētu, taču daļēji arī māņticīgu iemeslu dēļ - sargājoties no radiācijas un ļaunas acs. Šī mode izbeidzās brīdī, kad sāka ražot platekrāna televizorus, tomēr šur un tur omīšu mājās vēl ieraudzīsi smuki sasegtu TV.
3 komentāri

10. Īpašā sistēma.

Īpašā sistēma.
Īpašajā cilvēku kategorijā ietilpa gan pensionāri un daudzbērnu ģimenes, gan tie, kam bija blats.
4 komentāri

11. Vēsturiski nozīmīgs laiks.

Vēsturiski nozīmīgs laiks.
Ja nevari izdomāt, kā izstāstīt, kas bija Baltijas ceļš, izmanto atslēgas vārdu “flashmob”. Tā ir nebijusi un vairs nekur pasaulē neatkārtota akcija, kurā divi miljoni cilvēku sastājās garā, garā ķēdē pa trim Baltijas valstīm un sadevās visi rokās. Tas bija saviļņojošs notikums, kurš tika organizēts, lai pievērstu pasaules uzmanību. Un iedomājieties tik - tas tika organizēts vēl pirms iespējas apziņot visus pa mobilajiem telefoniem un sociālajiem tīkliem.
1 komentārs

12. Cita leksika.

Cita leksika.
Šis vārds sen nebija dzirdēts, taču kādreiz tika izmantots visai plaši. Vai pamanīsi, kurā brīdī tas parādās filmā “Paradīze 89”
Komentēt

13. Pārtikas produkti padomju laikos.

Pārtikas produkti padomju laikos.
Ķieģelītis skaitījās zemākas kvalitātes maize nekā baltā un rupjā, tomēr pavisam svaigs tas garšoja tīri neko un daudzi to pat bija iemīļojuši. Šķēlīti ķieģelīša parasti varēja dabūt ēdnīcās pie zupas, bet savu nosaukumu tas, protams, iemantoja formas dēļ.
4 komentāri

14. Skaistumkopšanas īpatnības.

Skaistumkopšanas īpatnības.
Visparastākās zeķubikses, kas bija samērā pieejamas (pārējās bija vēl lielāks deficīts) - tāds izcēlās ar īpašo, brūno toni un raupjo tekstūru. Protams, tolaik zeķubikses nebija tik smalkas kā mūsdienās, tās bieži vien šļuka nost, ātri plīsa un sastājās ap potītēm.
2 komentāri

15. Politiskā kustība astoņdesmitajos.

Politiskā kustība astoņdesmitajos.
Pirms neatkarības atgūšanas 1991. gadā sākās Atmodas laiki, kuru atbalstam Latvijas iedzīvotāji pievērsās arvien aktīvāk un organizētāk. 1988. gadā tika dibināta Tautas fronte. Tā kā runāt pretī valdībai nebija legāli, liela daļa no tās darbības noritēja pagrīdē. Tautas fronte organizēja piketus, vāca parakstus, izdeva avīzi un 1990. gadā iekļuva Augstākajā Padomē, kur ierosināja balsojumu par Latvijas neatkarību. Pēc viņu iniciatīvas tika pieņemta Latvijas Neatkarības deklarācija, tas notika 1990. gada 4. maijā un tāpēc šis datums mūsdienās ir svētku diena.
Komentēt

16. Miliči.

Miliči.
Padomju laikos nebija vis policija, bet gan milicija - ne tikai Latvijā, bet visā Padomju Savienībā.
3 komentāri

17. Tā mēs runājām bērnībā...

Tā mēs runājām bērnībā...
Viens tipisks astoņdesmito gadu žargonvārds, kuru bieži lietoja gan pieaugušie, gan bērni.
4 komentāri

18. Viss nemaz nebija tik rožaini...

Viss nemaz nebija tik rožaini...
Pavisam ierasta aina bija - aiziet uz veikalu un ieraudzīt, ka plaukti ir pilnīgi tukši, jo valstij nepietika resursu, lai saražotu visu iedzīvotājiem nepieciešamo. Bet, kad produkti parādījās, tos ātri izpirka, baidoties no brīža, kad viss atkal pazudīs
2 komentāri

19. Taras nodošana.

Taras nodošana.
Ja mūsdienās, nododot stikla taru var tikt vien pie centiem, kādreiz tā bija daudz lielāka vērtība, salīdzinot ar tā brīža cenām. Ja gribējās kādu našķi nopirkt, atlika vien sameklēt, vai mājas pieliekamajā nav kāda tukša pudele.
2 komentāri

20. Skolas gadi.

Skolas gadi.
Tumši zilā krāsā tērpās visi skolēni un formai bija ļoti stingri priekšraksti - tai vienmēr bija jābūt tīrai, izgludinātai, ar baltu apkaklīti. Nereti mammas centās no zilā auduma pašūt kaut ko inovatīvu, lai skolēns varētu atšķirties no saviem klasesbiedriem.
2 komentāri

Bet, ja filmu vēl neesi redzējis, rīt, 2. martā, Forum Cinemas, 17.45 norisinās īpašais seanss, pēc kura būs tikšanās ar filmas režisori Madaru Dišleri un mazajām aktrisēm. Biļetes var iegādāties šeit, vairāk informācijas uzzini šeit un šeit vari apskatīt visu seansu sarakstu visā Latvijā. Rāda gandrīz visos novados!


Vērts izlasīt
Komentāri