Daltoniķi pirmoreiz dzīvē ierauga krāsas un ir pārsteigti

3 komentāri

Un tas viss - pateicoties īpašām brillēm.

Pasaulē ir aptuveni 300 miljoni cilvēku, kuri neredz krāsas - tas saistīts ar nelielu novirzi acs uzbūvē. Daltoniķis, piemēram, vai nu vispār neredz atšķirību starp sarkano un zaļo krāsu, vai arī tās ir grūti atšķirt. Runā, ka Facebook ir zilā krāsā, jo sociālā tīkla dibinātājam Markam Cukerbergam piemīt daltonisms.

Cilvēki, kuri neatšķir sarkano no zaļā ikdienā sastopas ar dažādām problēmām. Piemēram, ir grūti noteikt, vai gaļa ir izcepusies, jo visi sārtie toņi ir vienkārši pelēcīgi zaļi. Tāpat neiespējami pateikt, vai banāns ir nogatavojies vai zaļš. Protams, nevajadzētu brīnīties, ja daltoniķim ir grūtības saskaņot krāsas savā apģērbā.

Retāks daltonisma paveids (tikai 5% gadījumu) ir nespēja redzēt zilo un dzelteno krāsu.

 

Vēl retāk cilvēki sirgst ar pilnīgu daltonismu - viņi redz tikai balto, melno un pelēkos toņus.

Kādreiz Latvijā daltoniķi nevarēja iegūt tiesības vadīt auto, bet šo aizliegumu atcēla 90tajos gados. Piemēram, Rīgas mērs Nils Ušakovs ir daltoniķis, taču viņš vada auto.

Šobrīd medicīniskajā pārbaudē testē, cik smags ir cilvēka daltonisms - pastāv mazāk intensīvi un intensīvāki gadījumi. Ja ārstam rodas aizdomas, ka krāsu redze traucēs cilvēkam droši vadīt auto, viņš var neatļaut tikt pie tiesībām.


Vērts izlasīt
Komentāri