VIDEO: Tavas smadzenes spēj atšķirt karstu ūdeni no auksta pēc skaņas vien

Komentēt

Noskaties video un pārbaudi pats. Zinātne arī skaidro, kāpēc tas tā!

Cilvēkiem piemīt dažādas superspējas, par kuriem viņi paši pat neiedomājas. Viena no tām ir prasme atšķirt karstu ūdeni no auksta, izmantojot tikai skaņu. Turklāt, iedomājies – tā ir prasme, kura īsti nerodas dabā.

Īsajā video zinātnes komunicētājs – tas ir cilvēks, kurš zinātniskas lietas pasniedz mirstīgajiem saprotamā valodā – Stīvs Moulds rāda atšķirību starp karstu ūdeni, kurš tiek ieliets glāzē, un aukstu. Pārsteidzošā kārtā, ir apbrīnojami viegli noteikt, kurš ir kurš!

Kas tad notiek tavās smadzenēs? Smadzenes ir gudras – tās ir uztvērušas informāciju no visiem dzērieniem, ko esi dzīves laikā redzējis līstam glāzē, un piefiksējušas sīkās atšķirības starp aukstiem un karstiem šķidrumiem. Apzināti tu par tām, visticamāk, pat neesi domājis, taču šīs atšķirības pastāv.

Konkrētāk – auksts ūdens ir nedaudz viskozāks jeb biezāks. Tā molekulas ir mazāk kustīgas (atceramies pamatskolas fiziku!) un tas uzvedas “lēnāk”. Karstā šķidrumā šīs molekulas skrien, šķidrums ir “plānāks”. Tādēļ tas traukā uzvedas citādi, un arī skaņas atšķirība ir pamanāma. Līdzīgi atšķirība starp karstu un aukstu medu ir pamanāma ar aci, kamēr ūdenim tā ir tikai sadzirdama.

Kā tas attiecas uz skaņām? Dažādu biezumu šķidrumi rada dažādu garumu skaņu viļņus – jo biezāks, jo zemāks. Tavas ausis un smadzenes ir gana prātīgas, lai šo atšķirību uztvertu.

Starp citu, šis ir pamācošs un jautrs eksperiments, ko veikt kopā ar lielākiem bērniem un zinātkāriem pusaudžiem. Tikai uzmanīgi ar karsto ūdeni!

 

Avots: sciencealert.com.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru