70% cilvēku, skatoties šo klipu bez skaņas, spēj saklausīt troksni. Tu arī?

7 komentāri

Lielākā daļa cilvēku, kas redzējuši šo gifu bez skaņas, apgalvo, ka to dzird. Kā tas iespējams?

Iepazīsties - it kā vienkārši uzjautrinošs gifs - elektrības stabs lēkā pāri vadiem. Līdzīgi kā tu bērnībā ar lecamauklu.

 

Cilvēki apgalvo, ka dzird troksni

Šis gifs internetā atrodams jau kādu laiku, taču nesen tas atkal ieguvis popularitāti, kad Liza Debraune, pētniece no Psiholoģijas un neirozinātnes institūta, tviterī izveidoja aptauju, kurā vaicāja: vai cilvēki dzird šo gifu. Gandrīz 70% atbildēja, ka jā, viņi to dzird. Kā tas ir iespējams, ja tam nav skaņas? 

Audioloģijas profesors Kriss Plaks skaidro, ka, lai dzirdētu, nav obligāti nepieciešama skaņa, ko uztveram ar ausīm. Svarīgākais ir, lai mēs būtu pieredzējuši šo skaņu. 

Divi citi pētnieki - Eliots Frīmans un Kriss Fasnidžs no Londonas universitātes - cenšas izprast vizualizācijas radītu dzirdes reakciju, un atklāj, ka tas ir iespējams pat tad, kad situācija pati par sevi nerada asociācijas ar skaņu. Citi cilvēki "dzird" trokšņus pat skatoties uz krāsām vai formām.

Starp citu, ja saproti angļu valodu, iesakām tev šo vari izpildīt testu. Tādējādi tu palīdzēsi pētniekiem ievākt vērtīgu informāciju par cilvēku uztveri, kas varētu noderēt turpmākā darbā.

Neesošu skaņu dzirdēšana atkarīga no tā, cik cieša tavās smadzenēs ir sasaiste starp vizuālajām un dzirdes maņām. Dažiem šīs uztveres "sadarbojas", taču citiem "sacenšas", tāpēc arī cilvēku spēja dzirdēt kaut ko, kam nav skaņas, atšķiras. 

 

Sarežģītās maņas


Tas norāda uz faktu, ka mūsu maņas bieži vien nestrādā tā, kā esam to iedomājušies, vai cik mums ļauj saprast zināmā informācija. Jāsaprot, ka ne vienmēr tās vienu no otras varam strikti atdalīt un norobežot. Kriss Fasnidžs skaidro, ka mūsu uztvere ir pakļauta savstarpējai ietekmei un netveramām saitēm. Piemēram, pusdienu šķīvja krāsa var ietekmēt to, kā garšo ēdiens.


Ģenētiķis Robs Desals to sauc par gudru ilūziju, kuru veicina trūkstošās informācijas aizvietošana. Citiem vārdiem sakot, mūsu smadzenes, redzot, piemēram, šādu gifu, nodomā - oho, tik lielam priekšmetam, lecot augšā un lejā, vajadzētu radīt troksni. Un tad mēs šo troksni arī "dzirdam". Lēkājošā elektrības staba gadījumā ir īpaši viegli iedomāties, kā tas varētu skanēt. Varētu teikt, ka vizuālā dzirdēšana rodas, kad kopā sanāk uztvere, atmiņa un iztēle.

Vai arī tu kaut ko saklausi?

1. Jā, noteikti dzirdu troksni
2. Nevar saprast, šķiet, ka drīzāk iztēlojos
3. Nē, neko nedzirdu, bet varu iedomāties, ka tā varētu būt
4. Neko nedzirdu un uzskatu, ka tās ir pilnīgas muļķības
1. Jā, noteikti dzirdu troksni
2. Nevar saprast, šķiet, ka drīzāk iztēlojos
3. Nē, neko nedzirdu, bet varu iedomāties, ka tā varētu būt
4. Neko nedzirdu un uzskatu, ka tās ir pilnīgas muļķības

 

Lūk, citi bezskaņas klipi, kurus, iespējams, dzirdēsi:


Vērts izlasīt
Komentāri