Zinātnieki: tavs iereibušais "Es" ir tavs patiesais Es

Komentēt

Mēs zinājām. Mēs zinājām!

Lai arī senajiem latviešiem ir teiciens “kas skaidram prātā, tas dzērušam uz mēles”, alkohols nereti ir attaisnojošs faktors daudzās stulbās izdarībās (izņemot braukšanu pie stūres). Sak, iereibis jau kļūst par citu cilvēku. Un arī mēs paši – nu, vismaz tie, kas lietojam grādīgus dzērienus – nereti brīnāmies, kā gadījies sadarīt visādas lietas, kuras skaidrā netiktu darītas. Bet vai patiešām alkohols mūs tik ļoti izmaina?

Nav jau laikam jābrīnās par to, ka arī šī lieta ir izpētīta. Zinātne ir brīnišķīga! Tātad, 2017. gadā žurnālā Clinical Psychological Science publicēts pētījums, saskaņā ar kuru secināts, ka iereibušā cilvēka personība jeb “Es” ir tā pati, kas skaidrā prātā. Vienvārdsakot, tu vienmēr esi tā neatkārtojamā, lieliskā un unikālā sniegpārsliņa, kura fenomenāli dejo. Kā tas tā nākas?

Pētījumā, ko veica Misūri un Perdjū universitātes, tika mēģināts noskaidrot, kā tad atšķiras iereibuša un skaidra cilvēka personības, un vai tās maz vispār atšķiras. Lai to noskaidrotu, pētnieki aicināja 156 dalībniekus aprakstīt, kā viņi, pašu prāt, uzvedas un izturas skaidrā un dzērumā. Pēcāk pusi dalībnieku piedzirdīja un lūdza kopā ar speciāli uzaicinātajiem draugiem uzspēlēt dažādas spēles, lai dalībniekiem būtu iespēja demonstrēt savas fantastiskās personības šķautnes. Visa procesa laikā dalībniekiem bija arī jānovērtē sava personība un tās īpašības, kamēr skaidrā esoši vērtētāji darīja to pašu, vērojot šos cilvēkus no malas. Un, lūk, patiesības mirklis – kamēr pašiem sīvā cienītājiem šķita, ka viņi alkohola ietekmē ir ļoti mainījušies, neatkarīgie novērotāji secināja, ka... īsti tomēr ne. Ja neskaita vienu īpašību – alkohols visus dalībniekus padarīja daudz ekstravertākus. Kas, būsim godīgi, nav nekāds pārsteigums, un nevajag zinātni, lai būtu skaidrs, ka tā notiek.

Paši pētnieki atzīst, ka ir izbrīnīti redzēt tik lielas atšķirības starp iereibušu cilvēku paš-uztveri un to, kā cilvēki redz viņus no malas. Tiesa, arī tam ir gana vienkāršs izskaidrojums – ja reiz alkohols apdullina mūsu smadzenes un ir ļoti labs iemesls, kādēļ braukšana dzērumā ir pretlikumīga, vai gan tur kāds liels brīnums, ka arī sevi pēc dažiem dzērieniem uztveram citādi. Zinātnieki vēl piebilst – lielu lomu šajā visā spēlē arī placebo efekts. Ja domāsi, ka tekila padara tevi ļoti emocionālu, tā arī būs. 

Tā ka nākamreiz, kad par sagāztajiem podiem gribēsi vainot pudeli grādīgā, padomā divreiz. Gan jau sirds dziļumos tu tos podus tik un tā gribēji nogāzt.

Avoti: 1, 2


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru