Mums ir viegli iedomāties savas pilsētas vai apkaimes robežas. Itin labi iztēlojamies Baltiju, arī Eiropu. Tomēr pasaules mērogus un robežas dažreiz grūti apjaust pat rūdītiem ceļotājiem. Un tad jau arī skatupunkti ir dažādi – no viena pasaule ir milzīga un grūti sasniedzama, no otra – pāris stundu lidojums vien ir. Tādēļ ir interesanti pavērot apkopojumus kartēs – tīri tā, perspektīvai.
1. Lielākās pilsētas

2. Lidostas

Neticami, bet pasaulē tiešām ir tik daudz lidostu! Tam ir zināma loģika – uz dažām nomaļām vietām ir ļoti grūti izbūvēt ceļu, taču var aizlidot. Tāds piemērs ir Kamčatka – aizbraukt turp nav iespējams. Tādas nesasniedzamas pilsētas ir arī Amazones lietusmežos, Austrālijas nekurienē un Kanādas ziemeļos. Iedomājies tik – pirms 150 gadiem dzīve, savienota ar pārējo pasauli, tajās vispār nebūtu iespējama!
Komentēt
Komentēt
3. Ostas

Cilvēki jau gadu tūkstošiem ir centušies būvēt pilsētas pie jūrām vai upēm, vai, vislabāk – pie upes ietekas jūrā. Rīga ir labs piemērs. Un tā ostu virtene ieskaij katru kontinentu un iekšējo jūru kontūras. Pāris ostas ir pat tālajos ziemeļos aiz polārā loka.
Komentēt
Komentēt
4. Dzelzceļi

Interesanti vērot pasaules tendences – Eiropa ar tiem ir pārpildīta, ASV tos lielākoties izmanto kravu pārvadāšanai, savukārt Āfrikā dzelzceļus izbūvēja kolonizatori no Eiropas, tāpēc kontinenta vidienē dzelzceļi tā arī nav iestiepušies.
Komentēt
Komentēt
5. Ceļi

Pasaulē kopā ir vairāk kā 64 miljoni kilometru ceļu. Interesanti, ka, salīdzinot ar pilsētu karti, ceļi iestiepjas pat tajās zonās, kur neviens nedzīvo – arī tuksnešos, mežos un pat Himalajos. Acīmredzot mūsu vēlme nokļūt citur vienmēr ir bijusi spēcīgāka par dabas liktajiem šķēršļiem.
Komentēt
Komentēt
6. Kodolizmēģinājumu karte

Vēl labu brīdi pirms cilvēce saprata, cik toksiski un bīstami ir kodolizmēģinājumi, tie uz nebēdu tika veikti visā pasaulē. Turklāt, ne jau tikai ASV ir pie vainas – arī Padomju Savienība, Lielbritānija, Francija un citas valstis testēja jaunās militārās iespējas. Tad nu pasaulē joprojām ir dažas vietas, kur savu kāju labāk nespert.
Komentēt
Komentēt
7. Dzimstība pasaulē

Nav tā, ka būtu ļooooti jāuztraucas par pasaules pārapdzīvotību nākotnē. Tumšsarkanie lauki apzīmē dzimstību, kas ir uz pusi mazāka nekā vidējā dzimstība pasaulē. Gaišāk sarkanā – joprojām zemāka par vidējo. Gaišāk zaļās valstis, attiecīgi, sevi atražo augstāk par vidējo dzimstību, savukārt tumši zaļās – divreiz vairāk. Nav jau nemaz tik traki daudz to zaļo – vairums valstu pasaulē tomēr prot plānot savu ģimenes pieaugumu. Vidējais dzimstības līmenis, starp citu, ir 18.5 jaundzimušie uz 1000 iedzīvotājiem.
Komentēt
Komentēt
8. Pasaules augstākie un zemākie punkti

Te nu jāsaka, kā ir – neskatoties uz dažādiem izaicinošiem alpīnisma un kalnu pārgājienu maršrutiem, mūsu pasaule ir diezgan plakana.
Komentēt
Komentēt
9. Cēzija mākonis, kas no Černobiļas virzījās pāri Eiropai

Laime nelaimē – mūs tas skāra relatīvi maz. Ko, diemžēl, nevar teikt par citām avārijas novēršanas sekām.
Komentēt
Komentēt
10. Valstis pēc velosipēdu izmantošanas daudzuma

Īpaši veloentuziastiem. Neskatoties uz visai tumšo Latvijas kontūru, Eiropa ļoti patīkami izceļas uz pārējo valstu fona. Mums vēl ir, kur tiekties.
Komentēt
Komentēt
Vērts izlasīt
Komentāri
Šim rakstam vēl nav komentāru
Komentēt