Polārlapsiņa dodas garā pastaigā. Uzstāda rekordu

Komentēt

Lūk, to var nosaukt par normālu pārgājienu.

 Kamēr vairumam no mums ir slinkums uzkāpt pāris stāvus, neizmantojot liftu, kāda jauna polārlapsiņa no Norvēģijai piederošajām Svalbāra salām nonākusi Kanādā. Nonākusi burtiski, ar savām četrām kājiņām.

Lapsiņa, kam Norvēģijas Polārā institūta zinātnieki bija pielikuši raidītāju, devās ceļā pērnā gada marta beigās. Lapsiņa te pat nav mīlināmais vārds – jaunkundze nebija pat gadu veca. 21 dienu vēlāk viņa jau nonākusi Grenlandē, kas ir 1512 kilometrus tālāk. Savukārt pēc 76 dienām lapsiņa jau bija nonākusi Kanādā, Elesmīras salā. Kopā šinī ceļojumā tika pieveikti vairāk nekā 3500 kilometru. Tās normāls pārgājiens! Lūk, kā:

 Zinātnieki gan ir izbrīnīti ne tik daudz par attālumu – daudzi dzīvnieki mēro garas distances pārtikas meklējumos – kā par ātrumu, ar kuru lapsa pārvietojusies. Vidējais ātrums bijis 46 kilometri dienā, dažreiz sasniedzot arī 155 km dienā. Cik tu vari noiet, 20? Šis ir jauns rekords lapsu pārvietošanās tempos – iepriekšējā rekordiste, kuru pētnieki novēroja Aļaskā, ceļoja 1.4 reizes lēnāk. Arī pieveiktā attāluma ziņā šis ir rekords lapsu vidū. Re, kā!

 Gari polārlapsu ceļojumi ziemā nav nekas neparasts – dziļajos sniegos aiz Polārā dzīvniekiem trūkst pārtikas, un viņi dodas garākos pārgājienos, lai papusdienotu. Pētnieki gan piebilst, ka šādiem ceļojumiem, iespējams, drīz pienāks beigas – Arktiskie ledāji strauji sarūk, un ledus izveidotais cietais segums, pa kuru dzīvniekiem pārvietoties, ar laiku izzudīs pavisam. Līdz ar to arī lapsiņas dzimtās Svalbāra salas kļūs pilnībā izolētas no Islandes, Grenlandes un citām vietām, kurp lapsas dodas ēdiena meklējumos.

Stāstam gan ir noslēpumainas beigas – pēc nonākšanas Kanādā lapsiņas raidītājs beidzis darboties, tāpēc zinātniekiem nav skaidrs, kādas ir dzīvnieka turpmākās gaitas. Cerēsim tomēr, ka lapsiņa ir tikusi vaļā no novērotājiem un devusies brīnišķīgos piedzīvojumos, nevis kļuvusi par kāda lielāka dzīvnieka pusdienām. Galu galā, ar šādu pieredzi noteikti ir skaidrs, kā aizmukt no pilnīgi visiem.

 

Avoti: 1, 2, 3.


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru