1. Ivars Kalviņš

2. Maija Dambrova

Strādājot kopā ar Ivaru Kalviņu, 2009. gadā tika atklāta jauna kardioprotektīva viela, kas ir 40 reizes aktīvāka par pašreiz Latvijā visvairāk eksportēto medikamentu – mildronātu. Maijai šajā pētījumā pievienojās arī Edgars Liepiņš, Osvalds Pugovičs, Einārs Loža un Latvijas Organiskās sintēzes institūts.
Komentēt
Komentēt
3. Valters Caps

Valters Caps bija fototehnikas konstruktors, kurš radīja "Minox" fotoaparātu. Capa radītais "Minox" bija pilnīgi jauna tipa fotoaparāts, kurš no citiem atšķīrās ar savu mazo izmēru un spēju veikt ļoti kvalitatīvus fotouzņēmumus. Tas bija iecienīts ne tikai slepeno aģentu vidū, kuri ar tā palīdzību varēja viegli, ātri un kvalitatīvi veikt dokumentu fotouzņēmumus, bet arī amatieru vidū. Līdz 1943. gadam tika izgatavoti aptuveni 17 500 "Minox" fotoaparāti, kurus eksportēja uz daudzām attīstītajām pasaules valstīm.
Komentēt
Komentēt
4. Aina Muceniece

Aina bija latviešu zinātniece, habilitētā medicīnas doktore, valsts emeritētā zinātniece, RIGVIR pretvēža zāļu izgudrotāja. 20. gs. sešdesmitajos gados viņa atklāja parādību, ka cilvēka zarnu vīrusi (iegūti no maziem bērniem) spēj iznīcināt cilvēka audzējus, kas bija piepotēti kāmjiem. Lai pētītu šo parādību, 1965. gadā LZA Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas institūtā tika atklāta vēža viroterapijas laboratorija, kuru vadīja A. Muceniece. Laboratorijā tika pārbaudīti 60 dažādi zarnu vīrusi, viens no tiem, ar visizteiktākām vēžā šūnu iznīcināšanas spējām, tika nosaukts par RIGVIR (Rīgas vīruss).
2016. gada 14. februārī tika dibināts Profesores Ainas Mucenieces Viroterapijas fonds, kas palīdz cilvēkiem visā pasaulē saņemt viroterapiju, kā arī turpina profesores Mucenieces ģimenes radītās īpašās kompensācijas sistēmas darbību, nodrošinot medikamenta „RIGVIR” pieejamību Latvijas iedzīvotājiem ar būtiskām atlaidēm.
Komentēt
2016. gada 14. februārī tika dibināts Profesores Ainas Mucenieces Viroterapijas fonds, kas palīdz cilvēkiem visā pasaulē saņemt viroterapiju, kā arī turpina profesores Mucenieces ģimenes radītās īpašās kompensācijas sistēmas darbību, nodrošinot medikamenta „RIGVIR” pieejamību Latvijas iedzīvotājiem ar būtiskām atlaidēm.
Komentēt
5. Pauls Valdens

Šis ir viens no pasaulē atpazīstamākajiem latviešu zinātniekiem kā viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta pirmās puses ķīmiķiem – dinamiskās stereoķīmijas un neūdens šķīdumu elektroķīmijas pamatlicējs. Pateicoties savai zinātniskajai aktivitātei un ilgstošajai ietekmei zinātnē, Pauls Valdens iemantojis pasaules mēroga atpazīstamību. Pauls Valdens septiņas reizes nominēts Nobela prēmijai. 1896. gadā viņš pirmais aprakstīja molekulu centrālā atoma konfigurācijas maiņu pie noteiktām aizvietošanas reakcijām, kas nosaukta par Valdena apgriezenību.
Komentēt
Komentēt
6. Augusts Ķešāns

Viņš darbojās ķīmijas nozarē - veica bora savienojumu pētījumus. Augusts ir viens no latviešu valodas ķīmijas terminoloģijas radītājiem.
Komentēt
Komentēt
7. Vjačeslavs Kaščejevs

2013. gadā tika izstrādāta kvantu sūkņu teorija un tās lietojums nanoelektronikā, kas tiek izmantots Eiropas galvenajās metroloģijas laboratorijās. Sadarbībā ar Latvijas universitāti, izstrādātājs ir LZA korespondējošais loceklis Vjačeslavs Kaščejevs, kurš ir vienīgais Austrumeiropas zinātnieks, kas nominēts pasaules izcilnieku grupā «Jauno līderu sanāksmē» Pasaules Ekonomikas forumā.
Komentēt
Komentēt
8. Roberts Krimbergs

Viņš bija fiziologs un bioķīmiķis, kurš atklāja karnitīnu, kas ir katalizators vielmaiņas procesiem organismā. R. Krimbergs karnitīnu izolēja no liellopu gaļas ekstrakta, noskaidroja tā molekulformulu un veica pētījumus par muskuļaudu ekstraktvielu ietekmi uz gremošanas, sirds un asinsvadu sistēmām.
Komentēt
Komentēt
9. Arnolds Alksnis

Zinātnieks, kura izgudrojums sekmīgi likts lietā ne tikai uz Zemes, bet arī kosmosā un starpplanētu telpas izpētei. Viņa izgudrojumi saistīti ar putupoliuretāniem un to ieguves paņēmieniem: putupoliuretānus izmanto celtniecībā un kosmosa tehnoloģijās kā siltumizolācijas materiālus.
Komentēt
Komentēt
10. Jānis Gardovskis

2011.gadā tika sekmīgi veikta Latvijā pirmā aknu transplantācija LZA īstenā locekļa Jāņa Gardovska un LZA īstenā locekļa Rafaila Rozentāla vadībā sadarbībā ar Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu un Rīgas Stradiņa universitāti.
Komentēt
Komentēt
11. Solomons Hillers

Hillers bija ebreju tautības Latvijas ķīmiķis. Viņa galvenie izgudrojumi ir Furacilīns (antibiotiķis), PASK (prettuberkulozes preparāts), Ftorafūrs (pretvēža preparāts), Furagins (pretinfekcijas preparāts). Mūsdienās tiek pasniegta Solomona Hillera balva par izciliem sasniegumiem biomedicīnā un jaunu medicīnas preparātu izstrādē.
Komentēt
Komentēt
12. Imants Kaimiņš

I.Kaimiņš pievērsās dabas ārstniecisko un kosmētisko līdzekļu izstrādei. Izveidoja jauna tipa ziedes – plāksterziedes, sastāvošas no plēvju veidojoša dabas lielmolekulārajiem savienojumiem un bioloģiski aktīvā komponenta. Ziede pēc neliela brīža pēc uzklāšanas uz brūces izveido higienisku, ādai līdzīgu, „pārsēju” – plāksteri.
Komentēt
Komentēt
13. Līga Bērziņa-Cimdiņa

RTU Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra zinātniece Līga Bērziņa-Cimdiņa kopā ar Jāni Loču 2012.gadā veiksmīgi pierādīja, ka viņu izstrādātais sintētiskais biomateriāls efektīvi saaug ar kaulu, - to tagad izmanto kā implantus zobārstniecībā un kosmētikā ķirurģijā.
Komentēt
Komentēt
14. Rūdolfs Ūdris

R. Ūdris bija latviešu ķīmiķis. 1942. gadā atklājis kumola (izopropilbenzola) oksidēšanas reakciju šķidrā fāzē ar gaisa skābekli līdz kumola hidroperoksīdam un tā tālāku sadalīšanu līdz fenolam un acetonam. Ūdris arī piedalījies pasaulē pirmās šādas ražotnes montēšanā
Komentēt
Komentēt
15. Konstantīns Počs

K. Počs bija viens no izcilākajiem latviešu izcelsmes izgudrotājiem. Vairāk kā 30 gadus strādājot ASV Gaisa spēku un Pasaules telpas laboratorijā, kļuvis par izcilu meteoroloģijas raķešu konstruktoru un par vienu no AWACS (Airborne Warning and Control System) sistēmas veidotājiem. Šobrīd viņa patenti ir ASV Gaisa spēku un Pasaules telpas laboratorijas īpašums. Izgudrojis arī instrumentācijas raķetes izsekošanai augšējos atmosfēras slāņos.
Komentēt
Komentēt
16. Klāra Dikovska

2014.gadā Latvijā sintezētā aktīvā pretvēža viela "Belinostats" tika atļauta lietošanai ASV medicīnas praksē periferiālās T-limfomas ārstēšanā - vielas sintezētāji ir doktore Klāra Dikovska, kopā ar akadēmiķi Ivaru Kalviņu, doktoru Eināru Ložu un Latvijas Organiskās sintēzes institūtu. "Belinostata" iegūšana un izpēte ir pirmais gadījums Latvijas pēdējo 20 gadu vēsturē, kad mūsu zinātnieku kolektīvs pierādīja, ka ir spējīgs efektīvi sadarboties ar citu valstu kolēģiem un ieņemt līdztiesīgu vietu starptautiskā pētnieku konsorcijā, sekmīgi izstrādājot oriģinālas zāles.
Komentēt
Komentēt
17. Elmārs Tomsons

E. Tomsons pievērsies elektroenerģijas un kodoltehnikas jomām, izgudrojis kodolreaktoru vadīšanas un aizsardzības sistēmas.
Komentēt
Komentēt
18. Aris Lācis

2010. gadā pirmo reizi tika veikta sekmīga cilmes šūnu transplantācija sirds muskulī zīdainim ar smagu sirdskaiti. Transplantācijas vadītāji bija profesors Aris Lācis un LZA korespondējošais loceklis Andrejs Ērglis, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrs un Šūnu transplantācijas centrs.
Komentēt
Komentēt
19. Juris Upatnieks

J. Upatnieks ir latviešu izcelsmes amerikāņu fiziķis, kurš 1962. gadā kopā ar citu amerikāņu fiziķi Emetu Leitu izgatavoja vienu no pirmajām hologrammām. Viņš ir bijis vistuvāk no latviešu zinātniekiem, lai iegūtu Nobela prēmiju par sava darba ieguldījumu hologrāfijas attīstībā.
Komentēt
Komentēt
20. Andris Ambainis

2012.gadā tika izstrādāta jauna metode kvantu algoritmu izveidei un izveidots jauns kvantu interferences lietojums nanoelektronikā. To īstenoja LZA īstenais loceklis Andris Ambainis ar komandu. Projekts parādīja, ka kvantu algoritmi var būt būtiski ātrāki par tradicionālajiem arī tad, ja tiek pieprasīts, lai kvantu algoritms vienmēr izdod pareizo atbildi. Šis sasniegums atrisinājis zinātnes pasaulē jau 10 gadus labi zināmu, bet neatrisinātu problēmu.
Komentēt
Komentēt
Vērts izlasīt
Komentāri
Šim rakstam vēl nav komentāru
Komentēt