Cik ātri sakarst automašīna, kas atstāta saulē? Ātri!

Komentēt

Patiešām ātri. Neatstāj bērnus un dzīvniekus auto!

Visi zina, ka karstā laikā automašīna kļūst par cepeškrāsni (zemāk ilustratīva bilde) – īpaši tad, ja atstāta saulē, tomēr arī ēnā dažreiz ir gana karsti. Tomēr cik ātri tas notiek? Cilvēki nereti maldīgi domā, ka stunda vai pusstunda ir okei, un mēdz atstāt aizslēgtā automašīnā mazus bērnus vai mājdzīvniekus – diemžēl ar bēdīgām sekām. Bet cik ātri tā cepeškrāsns pienāk?

Iesākumā solītā bilde:

Lūk – ja automašīnā var uzcept cepumiņus, tā pavisam noteikti nav piemērota cilvēkiem un dzīvniekiem. 

2018. gadā tika publicēts pētījums, ka stundas laikā gaiss saulē novietotā automašīnā sakarst līdz 47 grādiem, ja ārā ir 35 grādus karsts. Tīri tā perspektīvai – olbaltumvielas, no kā lielākoties sastāvam arī mēs, sāk neatgriezeniski bojāties jau pēc 40-41 grāda atzīmes, tādēļ augstas temperatūras ir cilvēkiem bīstamas, un arī vārītu olu vairs nevar atdarīt atpakaļ par nevārītu. Protams, pirtī mēs sēžam daudz karstākos apstākļos, tomēr īsu brīdi un ar iespēju strauji atvēsināties.

Auto priekšējais panelis šādos apstākļos kļūst vēl karstāks, sasniedzot 69 grādus. Līdz ar to, kā vari iedomāties, priekšējā sēdeklī iesprādzētu bērnu vai dzīvnoeku burtiski cepina. Arī no apakšas – sēdekļi stundas laikā var sasniegt pat 51 grāda temperatūru.

Varētu šķist – okei, liekam mašīnu ēnā, un viss būs lieliski. Jā? Ne gluži – šis pats pētījums ziņo, ka arī ēnā novietotās automašīnās nav diez ko labi. Pēc stundas temperatūra tajās sasniedza 38 grādus – daudz labāk, protams, nekā saulē novietotos aito, bet joprojām daudz par karstu. Priekšējais panelis un stūre sasniedza, attiecīgi, 48 un 42 grādus. Tas ir daudz.

Ja runājam par automašīnās atstātiem cilvēkiem vai dzīvniekiem, tad daļa no nelaimes ir arī tā, ka ar katru izelpu mazā telpa tiek padarīta mitrāka, un mitrā vidē ķermenim ir daudz grūtāk dzesēties.

Sliktas ziņas ir arī ekonomisko auto īpašniekiem – tie sakarsa visātrāk, salīdzinot, piemēram, ar mazo ģimenes busu. Vairāk telpas – vairāk gaisa.

Tāpēc lūdzu, lūdzu, nekad neatstāj automašīnā ieslēgtus bērnus, mājdzīvniekus un vispār nevienu, arī uz brītiņu. Un, ja tevi joprojām nepārliecina rakstītais, tad te būs video, kur karstā dienā automašīnā var gluži labi uzčurkstināt bekonu:

Avots


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru