15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

2 komentāri

Dabā nekad nav garlaicīgi!

Reiz rakstījām par jocīgiem dzīvnieku hibrīdiem, kas radušies sugu krustošanās rezultātā. Tā gadās, ja precas ar brālēniem. Tomēr pasaulē ir arī visādi dīvaini zvēri, kuru dīvainība radusies no evolūcijas. Dabai ir laba humora izjūta! 

Ja nu kādu dzīvnieku esam neprecīzi nosaukuši latviešu valodā, priecāsimies par labojumiem.

1. Zvīņnesis (Pangolin)

Zvīņnesis (Pangolin)
Zvīņnesis, ko dažreiz mēdz dēvēt arī par pangolīnu, ir viens no aizkustinošākajiem dzīvniekiem pasaulē, mazi, zvīņaini skudru ēdāji. Lai arī izskatās, ka viņi ir radinieki bruņnesim, patiesībā zvīņnešiem ir pašiem sava dzimta. Viņi ir arī vienīgie pasaulē zināmie zīdītāji, kuru ķermeni klāj biezas keratīna zvīņas (keratīns ir tas, no kā veidoti cilvēku mati, starp citu). Zvīņneši ir apdraudēti malumedniecības un mežu izciršanas dēļ – tie mīt Āzijā un Āfrikā, kur strauji tiek izcirsti lietusmeži. Diemžēl zvīņneši ir arī visvairāk nelegāli tirgotie dzīvnieki pasaulē, kas viņu sugu izdzīvošanai nekādi nepalīdz.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

2. Stikla varde (Centrolenidae dzimtas vardes)

Stikla varde (Centrolenidae dzimtas vardes)
Stikla vardes ir varžu dzimtas Centrolenidae dzimtas pārstāves, kas mīt centrālajā un Dienvidamerikā. Vardītes parasti ir zaļas, taču to vēders un dažreiz arī kājas ir pilnībā caurspīdīgi, un caur ādu var redzēt visus iekšējos orgānus. Stikla vardes parasti dzīvo kokos (tāpēc arī to koši zaļā ādas krāsa, lai labāk maskētos) un arī pēcnācējus rada koku lapās. Ja vien šādu vardīšu pasaulē būtu vairāk, varbūt bioloģijas stundās nevajadzētu nodarboties ar sekciju!
Komentēt

3. Fossa

Fossa
Kas tas ir? Vai kaķis? Hmm, nē. Vai mazs lācītis? Arī nē! Tā ir fossa – dzīvnieks, kurš izskatās pēc kaķa un lācīša krustojuma, taču patiesībā nepieder ne kaķiem, ne lācīšiem. Tā zināmākais radinieks ir mangusts. Fossa mitinās Madagaskarā (kur bez viņas ir vēl daudz citu dīvainu dzīvnieku), un tur viņa ir lielākais zīdītāju plēsējs. Pieaugusi fossa ir 70-80 cm gara, prot kāpt kokos un lēkāt pa tiem. Tā kā tāds paliels kaķis, kurš nav kaķis. Interesanti, ka lielāko daļu fossas medījuma sastāda lemuri – tie paši mīlīgie strīpaiņi. Fossa ir nedaudz apdraudēts dzīvnieks, lielākoties gan iznīcināto mežu dēļ. Pašu fossu Madagaskaras iedzīvotāji nemedī, jo medīt šo dzīvnieku tur ir tabu.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē
Nu paskat, gandrīz vai mincītis!
Komentēt

4. Kokķengurs

Kokķengurs
Kokķengurs ir somainis, kurš, kā jau nosaukums paredz, mitinās kokos. Sensenos laikos tas evolucionēja no valabija priekšteča (valabijs, savukārt, ir tas zvērs, kurš izskatās pēc ķengura, bet nav ķengurs, un kuru pirms pāris gaidiem ziemas spelgonī ķēra arī pie mums). Beidzot kāds Austrālijas / Jaunzēlandes / Jaungvinejas dzīvnieks, kurš necenšas par varītēm nogalināt cilvēkus! Kokķengurs izskatās pēc mīkstās mantiņas, kas iekabināta kokā, un visai līdzīgi arī uzvedas. Šī iemesla dēļ to aktīvi izmedī. Mums gan grūti saprast, kā vispār tādam dzīvniekam var nodarīt pāri – paskat uz tiem vaidziņiem! Interesanti, ka arī kokos šie ķenguri pārvietojas ar lēkšanu – kā jau īsti ķenguri – tomēr dzīvei kokos tiem palīdz attīstītās ķepas un nagi, kā arī ārkārtīgi garā aste. Uz zemes tie uzvedas tizli un neveikli, un pārvietojas aptuveni cilvēka iešanas ātrumā. Kokos toties tie var pārvietoties pat 9 metru attālumā. Skauž? Mums drusku skauž.
1 komentārs

5. Okeāna sauleszivs (Mola mola)

Okeāna sauleszivs (Mola mola)
Šī ir viena no smagākajām kaulu zivīm pasaulē (atgādināsim, ka valis ir zīdītājs, nevis zivs). Izmēros tā var sasniegt pat tonnu, un garumā – 3-4 metrus. Negribētos tādu netīšām sastapt aiz klints niršanas pasākumā, vai ne? Tomēr tā pārsvarā ēd mazas zivtiņas, kalmārus, vēžveidīgos un citu maz-izmēra pārtiku, un apēst cilvēku tai diezin vai būs pa spēkam. Tiesa, vēsturē ir reģistrēts gadījums, kad milzīgā zivs izlēca no ūdens un piezemējās uz laivas, kur nospieda četrgadīgu puiku. Tā gadās. Japānā, Korejā un Taivānā šī zivs ir delikatese, tomēr ES so zivi un tās produktus tirgot ir aizliegts. Dabā tai nav pārāk daudz ienaidnieku, lai gan cilvēka darbības rezultātā tās populācija samazinās. Un vēl tā nereti cieš no jūras lauvām – šie zvēri ķer zivis izpriecu dēļ, norauj tām spuras un atstāj bezpalīdzīgās zivis nomirt jūras dibenā. Vai tu domāji, ka tikai cilvēks ir ļauns? Nop.
1 komentārs

6. Angoras trusis

Angoras trusis
Lai arī esam pieraduši, ka vilnu iegūst no aitām, kazām, lamām, kamieļiem un citiem lielākiem zvēriem, maigo angoru iegūst no trušiem. Angoras trusis ir kā liels cukurvates mākonis, kurš ļepato apkārt, un tā ir viena no vecākajām pieradināto trušu sugām.  Trušus ir bieži jāķemmē, jāplucina un citādi jākopj to kuplais kažociņš, citādi nabaga dzīvnieku spalva saiet filcā, no kā trusis ļoti cieš. Starp citu, tāds interesants, bet skumjš vēstures fakts – vācu nacistiem ļoti patika angoras trušu vilna (un arī to gaļiņa), tādēļ trušus nereti audzēja koncentrācijas un darba nometnēs, arī Aušvicē. Pēc nometņu atbrīvošanas blakus badā mirstošiem cilvēkiem nereti tika atrasti lieli bari ar trušiem, kas dzīvoja luksusa apstākļos. Tāda, lūk, vēsture.
Komentēt

7. Kolibri vanagkode (Macroglossum stellatarum)

Kolibri vanagkode (Macroglossum stellatarum)
Teiksim, kā ir – šis ir vai nu sajūsmas, vai arī murgu materiāls. Lai arī izskatās pēc putna, šī patiesībā ir gana liela kode. Kode! Tā dzīvo siltākos klimatos par mūsējo, tādēļ aiz loga šo kodi tik drīz vēl neieraudzīsim – par ko gan nedaudz žēl, jo vietās, kur šī kode dzīvo, ir uzskats, ka tā nes laimi. Nu, mums toties zirnekļi nes vēstules, vai vismaz tā runā. Lielo kukaiņu spārni sasniedz 4.5 centimetru izvērsumu, un lidojot tā nedaudz zum, tādejādi atgādinot kolibri. Šis ir interesants konverģentās evolūcijas piemērs – tā ir evolūcija, kuras rezultātā līdzīgas iezīmes attīstās pilnīgi nesaistītām dzīvnieku dzimtām.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē
Tā jau glīta. Tikai drusku biedē.
Komentēt

8. Krēpjvilks (Chrysocyon brachyurus)

Krēpjvilks (Chrysocyon brachyurus)
Šis jaukais vilciņš, kurš izskatās kā lapsa uz garām koka kājām, ir suņu dzimtas dzīvnieks, taču vienīgais savā sugā. Tā pastāvēšana ir ļoti apdraudēta intensīvas lauksaimniecības dēļ – vilkam dzimtajā Centrālamerikā vairs nav, kur dzīvot. Interesanti, ka vilks, lai arī plēsējs, pamatā pārtiek no augļiem, uzēdot vien dažus nelielus dzīvniekus, arī zivis un gliemjus. Ja gribi redzēt krēpjvilku dabā, nekur tālu nav jābrauc: viens tāds dzīvo arī Rīgas Zoodārzā.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

9. Okapi

Okapi
Dīvaini krāsotais dzīvnieks ir žirafu dzimtas pārstāvis un dzīvo Āfrikas vidienē. Izskatās pēc antilopes, zebras un žirafes krustojuma, vai ne? Tomēr tā nav – žirafe ir vienīgā okapi radiniece. Dabā šo dzīvnieku atlikuši vien 10 000, un suga ir apdraudēta. Lai arī, mūsuprāt, okapi krāsojums ir ļoti dīvains, lietusmežā tas ļauj dzīvniekam palikt nepamanītam. Jo raibāk, jo labāk! Dzīvnieks ir kautrīgs, uzmanīgs un vienpatīgs – tā vien gribas teikt, ka ļoti piemērots latviešu introvertiem. Varbūt kāds vēlas tos sākt audzēt?
Komentēt

10. Saigas antilope (Saiga tatarica)

Saigas antilope (Saiga tatarica)
Saiga ir ļoti, ļoti, ļoti apdraudēta antilopes suga, kuras pārstāvji reiz apdzīvoja Eirāzijas stepju plašumus. Saigas bija sastopamas pat Rumānijā un Moldovā, līdz 18. gadsimtā tās tur izmedīja. Saiga gandrīz izmira pavisam 20. gadsimta 20. gados, taču pēcāk atguvās. Tagad gan šai antilopei ar neparasto degunu atkal draud izmiršana – dzīvnieki bieži slimo, un tas, ka Ķīnā saigas ragiem tiek piedēvētas dziednieciskas īpašības, nekādi nepalīdz sugas saglabāšanā.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

11. Kurpjknābis jeb vaļgalvis (Balaeniceps rex)

Kurpjknābis jeb vaļgalvis (Balaeniceps rex)
Šis amizantā izskata putns līdzinās stārķiem, tomēr radniecīgi tuvāks pelikāniem. Tas var sasniegt pat 140 centimetru augstumu (ar šādu seju tu negribi viņu satikt tumšā šķērsielā) un sver līdz pat 7 kilogramiem. Kā jau lielam putnam, viņam ir grūti palidot, tāpēc ar gariem pārlidojumiem kurpjknābis diez ko neaizraujas un dzīvo, kur izšķīlies (Āfrikas vidienē), neatkarīgi no gadalaika. Nav pārsteigums, ka šī putna visinteresantākā prasme ir ilgstoši stāvēt nekustīgi.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

12. Cekulainais briedis (Elaphodus cephalophus)

Cekulainais briedis (Elaphodus cephalophus)
Cekulainais briedis pieder pie briežu dzimtas, kuras pārstāvjiem raksturīgi izteikti, redzami ilkņi. Interesanti, ka, neskatoties uz savu vampīrisko izskatu, briedītis ir veģetārietis, un ilkņus izmanto vien tam, lai apskādētu konkurentu cīņā par dāmas sirdi. Taču konkrēti šim briedim uz galvas ir arī tumšs matu cekuls – viņš ir ne tikai zobains, bet arī panks. Nu un patiesībā par šo briedi cilvēks joprojām zina ļoti maz, jo briedim patīk dzīvot Ķīnas un Tibetas augstienēs ap 4500 metriem virs jūras līmeņa – ja nu kāds lien tik augstu kalnos, tad parasti tas nav tāpēc, lai pavērotu briedi tā dabiskajā dzīvotnē.
Komentēt

13. Peļu briedis (Chevrotain)

Peļu briedis (Chevrotain)
Peļu briedis ir vismazākais pārnadzis pasaulē. Mazmazītiņš! Āzijā mītošie pārstāvji sver 0.7-8 kg, respektīvi, normāla kaķa izmērā. Āfrikas draudziņi ir mazliet lielāki un var sasniegt arī 16 kg svaru. Līdzīgi kā govīm, šiem dzīvniekiem ir 4 kambaru kuņģis labākai zāles sagremošanai. Interesanti, ka dažas sugas nebaidās no ūdens un var palikt gandrīz pilnībā iegremdējušies, lai paslēptos no plēsējiem. Šis fakts daļēji veicinājis hipotēzi, ka, iespējams, arī vaļi savulaik ir evolūcijas ceļā attīstījušies no plēsīgiem pārnadžiem, kam patika ūdens. Šobrīd gan par vaļu tuvākajiem radiniekiem tiek uzskatīti nīlzirgi.

15 neparasti dzīvnieki, kas patiešām eksistē

14. Sundas lidojošais lemurs (Sunda Colugo, Galeopterus variegatus)

Sundas lidojošais lemurs (Sunda Colugo, Galeopterus variegatus)
Sundas lidojošais lemurs ir dzīvnieks, kas nav lemurs un nelido. Še tev, loģika! Dzīvnieks patiesībā pieder kolugo dzimtai – tie ir zīdītāji, kas radniecīgi primātiem un arī lemuriem, tomēr pārstāv paši savu evolūcijas atzaru. Un lidošanas vietā tie pārvietojas, lecot un izmantojot ādas "buras", lai slīdētu pa gaisu – līdzīgi, kā to dara lidvāveres (kuras arī nelido). Tiesa, distances tādiem lēcieniem ir iespaidīgas – mazie zvēri var aizlēkt un aizslīdēt pat 70 metrus tālu. Interesanti, ka savos "pārlidojumos" mātītes nes līdzi arī mazuļus, kuri turas pie īpašas ādas krokas uz vēdera. Arī šis dzīvnieks ir apdraudēts mežu izciršanas dēļ, tādēļ to medības Filipīnās, Malaizijā un Singapūrā – vietā, kur mīt lielākās kolugo populācijas – ir stingri aizliegtas.
Komentēt

15. Kantora milzu mīkstais bruņrupucis (Pelochelys cantorii)

Kantora milzu mīkstais bruņrupucis (Pelochelys cantorii)
Šis ir viens no lielākajiem saldūdens bruņrupučiem. Tiesa, "bruņas" viņa nosaukumā ir ļoti nosacītas – ja citiem rupučiem ribas iznāk ārpus ķermeņa un veido bruņas, tad šim rupucim gan ir bruņu aizsargplātne, taču tā ir ķermeņa iekšpusē zem ādas. Dzīvnieks ir ļoti sens – no citiem rupučiem tas atdalījies pirms 40 miljoniem gadu – 10 miljonus gadu agrāk, pirms cilvēki atdalījās no paviāniem. Tā neko sev, ne? Diemžēl tas ir arī ļoti, ļoti rets un ļoti apdraudēts dzīvnieks, kurš vairumu dzīves pavada, ieracies zemē, ārā atstājot vien degunu un acis. Rupucis ir viltīgs plēsējs – tas sagaida, kad upuris pietuvojas viņa slēpnim, un tad uzbrūk gastronomiskos nolūkos. Neskatoties uz saviem izmēriem (tas var sasniegt pat 2 metru garumu un 100 kg svaru), rupucis ir ļoti veikls – tas tiek uzkatīts par vienu no straujākajiem pasaules uzbrucējiem, apsteidzot par karalisko kobru. Eh, ja vien mums šāds būtu hokeja izlasē!
Komentēt

Avoti: 1, 2, 3, 4, 5


Vērts izlasīt
Komentāri