Igaunijā atrod pasaules vecāko aci. Tā saglabājusies miljoniem gadu!

Komentēt

Kā izrādās, 500 miljonu gadu laikā šis orgāns lielas pārmaiņas nav piedzīvojis.

Zinātnieki kādā 530 miljonu gadu vecā fosīlijā atraduši pasaules vecāko aci. Atklājums nonācis pētnieku rokās no mūsu kaimiņiem - igauņiem.

Kā izrādās, tā piederot radībai, kas pazīstama kā trilobīts (schmidtiellus reetae; izmiris posmkājis) un pastāvēja Paleozoja ērā pirms aptuveni 500 miljoniem gadu.

fossilsfromestonia.blogspot
fossilsfromestonia.blogspot

Atrastā acs nedaudz atšķiras no tā, ko mēs zinām par šo orgānu mūsdienās. Tomēr tika secināts, ka 500 miljonu gadu laikā šis orgāns nav krasi izmainījis savu izskatu un funkciju. 

Radījuma labā acs bijusi nedaudz atdalījusies no pašas fosīlijas, kas zinātniekiem ļāva izpētīt tās struktūru un funkcijas. Tika konstatēts, ka primitīvais orgāns sastāv no aptuveni 100 šūnām, kuras ir ļoti līdzīgas mūsdienu bišu grupas šūnām.

screen-shot-2017-12-14-at-11-01-26.jpg

Kā dzīvnieki redzēja pirms miljons gadiem

Trilobītiem salīdzinājumā ar mūsdienu posmkājiem bija ļoti vāji attistīta redze, tomēr tas savā laikā viegli spēja atpazīt briesmas un šķēršļus.

“Šis varētu būt vecākais acs paraugs, kāds jebkad cilvēces vēsturē ir atrasts,” sacīja Ķelnes Universitātes profesore Brigita Šūnemana.

Avots: estonianworld.com


Vērts izlasīt
Komentāri


Šim rakstam vēl nav komentāru